Ingyenes konzultációkérés: +36 (20) 941-8633 ugyvediiroda2018@gmail.com

A baleseti járadékról

A baleseti járadék munkahelyi, üzemi vagy foglalkozási megbetegedés esetén jár. Baleseti járadékra az jogosult, aki üzemi baleset következtében legalább 14%-os össz-szervezeti egészségkárosodása van, de a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátások nem illetik meg. A baleseti járadék mértéke az egészségkárosodás mértékétől függ, amely alapján 4 fokozatot különböztethetünk meg a súlyosság foka szerint.

1. 14-20% a járadék összege ekkor a havi átlagkereset 8%-a;

2. 21-28% a járadék összege a havi átlagkereset 10%-a;

3. 29-39% a járadék összege a havi átlagkereset 15%-a;

4. 39% fölött a járadék összege a havi átlagkereset 30%-a;

A baleseti járadék havi összegét a balesetet közvetlenül megelőző egy éven belül elért kereset havi átlaga alapján állapítják meg. Ha a kérelmezőnek a fenti időszakokra vonatkozóan egyáltalán nincs figyelembe veendő keresete, akkor a baleseti járadéka a megállapítás kezdő napján megelőző hónapban érvényes, minimálbér alapján kell megállapítani.

A baleseti járadék alapját képező havi átlagkeresetet a nyugdíj alapját képező a havi átlagkereset alapján számolják ki.

A már folyósított baleseti járadék összegét minden év januárjában a fogyasztó árnövekedés (az infláció) mértékével emelik.

A baleseti járadék igénylése

Igénylés a lakóhely szerinti illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál történik. A balesettől számított 3 éven belül, ill. a foglalkozási megbetegedéstől számított 1 éven belül lehet a járadékot kérelmezni.

Az egészségkárosodás mértékét a rehabilitációs szakigazgatási szerv bizottsága állapítja meg.

Az orvosi dokumentáción túl be kell nyújtani a baleset üzemiségét elismerő jogerős határozatot. A nyugdíjbiztosító a kérelem ügyében határozatot hoz, amelyet 15 napon belül fellebbezhető, ill. a másodfokú jogerős döntés ellen jogszabálysértésre való hivatkozással 30 napon belül bírósági felülvizsgálat is kérhető. A bírósági eljárásban független igazságügyi orvos szakértő kirendelésére is van lehetőség.

Ha a járadékot megállapították, a folyósítás közben a járadékot kapó személy egészségügyi állapota változhat. A soron kívüli felülvizsgálatot a járadékot kapó is kezdeményezheti.

Újabb szakértői vizsgálat következik, amely alapján a baleseti fokozat is változhat.

Ennek alapján a baleseti járadék összege is módosul. Az újabb vizsgálat során állapotjavulás miatt a 14%-ot már nem éri el, a baleseti járadék folyósítása megszűnik. Ha később állapotrosszabbodás következik be és a 14%-ot eléri, a baleseti járadék újra folyósításra kerül.

A baleseti járulék módosulásánál, ill. újbóli megállapításánál azt az átlagkeresetet kell figyelembe venni, amelynek alapján a baleseti járadékot utoljára megállapították.

Állapotrosszabbodás esetén a baleseti rokkantsági nyugdíj is megállapítható. Az állapotváltozásnak megfelelő arányt külön ki kell számolni. A baleseti járadék folyósítása kizárja az ugyanazon üzemi balesetből eredő baleseti táppénz egyidejű folyósítását. A jogosulatlanul felvett baleseti járadékot a nyugdíjbiztosító visszakövetelheti.

Ha a baleseti táppénzzel kapcsolatban bármilyen problémája vagy kérdése van, kérjük, keressen bennünket.

Kapcsolatfelvétel

Az üzenet elküldéséhez kérem jelölje be, hogy elfogadja az adatvédelmi nyilatkozatot!

5 + 12 =

Cím

1111 Budapest, Bertalan L. u. 13.